GARAM MASALA NEDİR ? NASIL YAPILIR?

garam masala tarifi

GARAM MASALA NEDİR ? NASIL YAPILIR?

GARAM MASALA KARIŞIMI

Ünlü hint baharat karışımı olan garam masala hintlilerin sağlıklı kalmalarının en temel sebeplerindendir.  Bu baharat karışımı körili yemeklerin ağırlığını almak için kullanılır. Tavuk yemeklerinde bolca kullanılan bu baharat genellikle yemeklerin sonunda atılır.

Hint mutfağında baharatlar kavrularak kullanılır bu işlem sayesinde baharatların doğal yağları ortaya çıkarak yemeklere fazladan bir tat katar.

İçerisinde tarçın, kimyon, karanfil. kakule, muskat, karabiber gibi baharatlar bulunmaktadır. bu şifalı baharatlar sayesinde lezzetli bir yemek yapmanın yanında oldukça da sağlıklı yemekler elde etmiş oluyorsunuz.

Bu baharat karışımını büyük marketlerde bulabilirsiniz. Ancak evinizde bu baharat karışımını taze taze yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Baharatları tane alarak bir havanda dövüp yapabilirsiniz. Böylece lezzetli yağları uçmadan taze taze tüketebilirsiniz.

Garam Masala Nasıl Yapılır ?

Garam masala Malzemeleri

1 çorba kaşığı kakule tohumu

1 tatlı kaşığı siyah kimyon tohumu

1 tatlı kaşığı karabiber tanesi

1 tatlı kaşığı tane karanfil

5 cm uzunluğunda çubuk tarçın

1 çorba kaşığı muskat çiçeği veya muskat tozu

Garam Masala Yapımı

Tane baharatlar bir tavada hafif dumanı tütene kadar kavrulur. Daha sonra bir havana alınarak ince toz haline gelene kadar düvülür. Eğer bir baharat öğütücünüz var ise orada da yapılabilirsiniz.

Garam masalayı azar azar yapmanızı tavsiye ederim böylelikle her zaman taze taze tüketmiş olursunuz. İsterseniz Oranları birebir artırarak ya da azaltarak değiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir