HAVLICANIN FAYDALARI

Havlıcan nedir

HAVLICANIN FAYDALARI

Havlıcan Nedir

Uzun ömürlü ve zencefile çok benzeyen bu bitkinin kökleri Güney Çin’e dayanmaktadır.  Asya’da çok eski zamanlardan beri baharat ve ilaç olarak kullanılmış, 9. yüzyılda Arap tacirleri tarafından Avrupa’ya getirilmiş ve bitki likörlerinin sevilen bir parçası olmuştur.

Günümüzde Hindistan, Tayland ve Çin’deki tropikal bir ada olan Hainan’da yetiştirilir. Yaklaşık yarım metre uzunluktaki sivri uçlu yaprakları, etrafa aynı familyadan olan zencefile benzer bir koku yayar. Orkideye benzeyen, kırmızı çizgili beyaz çiçek salkımlarıyla bütün yıl boyunca çok hoş görünür.

Havlıcanın Kullanılan Bölümleri

  • Kökleri (kök filizi)

Havlıcanın Faydaları Nelerdir

  • Havlıcan acı, aromatik ve canlandırıcı bir bitkidir. Sindirim sistemine etki edip tokluk hissinde, gaz rahatsızlığında ve iştahsızlıkta yardımcı olur. Tuzsuz diyetlerde de tavsiye edilir.
  • Bakteri kökenli enfeksiyonları ve mantar enfeksiyonunu kontrol altına alır. Flavanoidleri bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Havlıcan kökünden yapılan şarap, sırt ve böğür ağrılarına iyi gelir.
  • Havlıcan kökünün tozu; kalp ağrılarında, dolaşım bozukluğunda, hâlsizlikte, çabuk yorulmada, kan dolaşımı zayıflığında ve mide ağrılarında kullanılır. Ama unutulmaması gerekir ki havlıcan bu hastalıklara ilaç değildir, sadece rahatlatmak amacıyla kullanılmalıdır.
  • Konsantrasyonu arttırıcı bir etkisi olduğundan, zihin yorgunluğuna da iyi gelir.
Havlıcan nedir
havlıcanın faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir