KARANFİLİN FAYDALARI

karanfil nedir

KARANFİLİN FAYDALARI

Karanfil Nedir

(Clove) ♦Caryophyllum Aromaticus

Karanfil gerçekte karanfil ağacının kurutulmuş tomurcuklarıdır. Çin’de iki bin yıldan uzun süredir kullanılmaktadır.

Karanfilin M.Ö. 266 yılında Çin’de ilaç ve baharat olarak kullanıldığı biliniyor. Öyle ki, Çin İmparatoruyla konuşmak için yanına giren kişiler nefesleri güzel koksun diye muhakkak ağızlarına karanfil atarlarmış.

Roma çağının sonuna doğru karanfil, Doğu’dan Batı’ya getirilmiş. Açıkgöz bazı tüccarlar, karanfilin suyu çekip kuru kalma özelliğini kötüye kullanır ve kuru malı ıslatıp satarak fazladan kar elde ederlermiş.

Boyu 2 m’ye ulaşan karanfil ağacı; günümüzde Madagaskar, Tanzanya, Endonezya ve Komor’da yetiştirilir.

Kösele gibi yapraklarla örtülmüş dallarının ucunda narin, neredeyse görünmeyen, kırmızımsı, küçük çiçek demetleri vardır. Ağustos-kasım arasında çiçek açmadan hemen önce, tomurcukları henüz yeşilken toplanır ve kurutulur, bu şekilde karanfil baharatı elde edilmiş olur.

Karanfilin Kullanılan Kısımları

Çiçek tomurcukları

Karanfilin Faydaları Nelerdir

Isıtıcı, baharatlı ve uyarıcı bir etkisi vardır. Uyarıcı etkisi sebebiyle bazı afrodizyak karışımların hazırlanmasında kullanılır. Karanfilin afrodizyak olduğuna dair efsane vardır. Her ne kadar bu iddiayı destekleyecek bir kanıt yoktur.

Ayrıca solucan dökücü, mideyle barışık ve antiseptiktir. Mide ülserini iyileştirici bir etkisi vardır. Gaz giderici olarak kullanılır, tuzsuz diyetlerde tavsiye edilir.

Baş ağrısına, baş uğultusuna, yüksek tansiyona ve başlangıç aşamasındaki karın ödemine faydası vardır. Akustik travmaya da destek tedavi şeklinde uygulanabilir.

Karanfil yağı oldukça antiseptiktir. Ayrıca kusmayı durdurmak için de kullanılır.

Karanfil esansı, diş ağrılarına da iyi gelir. Ama bu konuda dikkatli olup karanfil çiğnemek, dişçiye gidene kadar geçici bir çözüm olarak görülmelidir; çünkü karanfil yağının fazla kullanımı, diş sinirlerini öldürebilir. Ayrıca karanfil çiğnemek ağız kokusunu giderir.

Karanfilin doğum sırasında rahim kasları üzerinde uyarıcı bir etkisi vardır. Bu sebeple, Asya’da pek çok yerde hamileliğinin son günlerini geçiren gebelere her yemekte bir miktar karanfil tozu verilir.

Sonbaharda meyve keselerine meyve sinekleri hücum eder. Böyle durumlarda birkaç tane karanfili, kasenin yanına koyun ve bunları her hafta tazeleyin. Sineklerin keseye yanaşmadığını göreceksiniz.

KARANFİL NASIL KULLANILIR?

Diş ağrısı için etkilenmiş bölgeye yağını sürtün.

Kusmaya karşı, bir fincan suya iki damla yağ karıştırın.

karanfil nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir