KEKİĞİN FAYDALARI

kekik nedir

KEKİĞİN YARARLARI

Kekik Nedir

Yunanistan’da kullanılan ilk tütsülerden biri kekiktir. İsmini, Yunanca’da önceleri “duman” daha sonra da “ruh ve cesaret “anlamına gelen thymos kelimesinden almıştır.

Bu isim aynı zamanda, Mısırca “tham” yani, mumyalamak için gerekli olan bir bitkinin adından da gelmektedir.

Antik çağda kekik balı, şifalı etkisi ve lezzetiyle tanınır, sevilirdi. Girit’in kekik balı, bugün de çok sevilen bir bal çeşididir.

Biberiye gibi güzel kokulu bir bitki olan kekik de ölümün sembolüdür. Çünkü eski zamanlarda insanlar, ölenlerin ruhlarının güzel ve keskin kokulu çiçeklere karıştığına inanırlarmış.

Bu sebeple eski Yunanlar kekiği, şifalı ve baharatlı bir bitki olarak şarap ve peynirlerini tatlandırmak, etlerini tütsülemek için kullanırlarmış.

Kekik; bodur, odunsu, uzun ömürlü bir bitki olup boyu, nadiren 25 cm’ye kadar uzayabilir. Küçük ve narin yaprakları, canlı dallarını süsler. Zarif, pembe çiçeklerle süslendiği zamanlarda arılar ve diğer nektar toplayan böcekler için büyülü bir çekim gücü yaratır.

Zayıf bir toprak ve güneş gören bir yerde çok güzel serpilir.

Thymian serpyllum ve pulegioides cinsi yabani kekikler de vardır.

Kekiğin Kullanılan Kısımları

Çiçeklenmiş bütün bitki

Kekiğin Faydaları Nelerdir

Kekiğin; ısıtıcı, sıkılaştırıcı, balgam söktürücü, sindirimi teşvik edici, spazm çözücü, öksürük kesici, antiseptik ve mantar yok edici özellikleri vardır.

Aynı zamanda gaz birikmesini azaltır ve mide spazmları ile gastriti rahatlatır. İshali durdurur ve solucanlara karşı etkilidir.

İçerisinde bulunan yüksek demir oranıyla kekiğin kuvvetli ve uyarıcı şifa gücü; özellikle sinir sistemindeki organların zayıflığı, kan dolaşımı bozukluğu, uykusuzluk ve kalp çarpıntısında fayda sağlar.

Ayrıca, kramp giderici etkisi sebebiyle öksürük ve astımda kullanılır. Balgam ve ter söktürücü etkisi, yine öksürük ve nezle durumlarında imdada yetişir.

İdrar söktürücü özelliği ile böbrek ve idrar torbası rahatsızlıklarında, gut ve romatizmada faydalıdır. Çin tıbbında, arterit ve romatizmal arteritte başarıyla uygulanır.

Kekiğin antiseptik özelliği; yaraların dezenfekte edilmesinde, apselerde ve iltihaplı yaralarda öne çıkar. Ezilme, burkulma, morluk, gut ve romatizmalarda haricen kullanılır. Ayrıca bütün vücutta ağrılara sebep olan travmatik yaralanmalara da etkisi dokunur.

Kekikli bir merhemle zona hastalığı iyileştirilebilir.

Bu bitkiyle yapılan lokal banyolar, kadınların göğüslerindeki ağrılara iyi gelir, kekik çayı da âdetleri düzenler.

kekik nedir
kekiğin faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir