MERCANKÖŞKÜN FAYDALARI

mercanköşk nedir

Mercanköşkün Faydaları

Mercanköşk Nedir

Mercanköşk, antik çağlarda Afrodit’in oğlu, evlilik tanrısı Hymenaeus’a adanmıştır. Bu sebeple Afrodit, o zamanlar Yunan tanrılarının yaşadığına inanılan Olimpos Dağının eteklerine bir çiçek tarhı yaptırıp mercanköşk diktirmiştir.

Hatta mercanköşk kokusunun; kaza, bela ve hastalıklardan koruduğuna inanılırdı. Bu hoş kokulu bitkinin yağının da eski Roma’da afrodizyak etkisi yaptığına inanılırdı.

O zamanlar fiyatı da çok uygun olduğundan her evde muhakkak bulunurdu. Theophrasts’ın Halkların Karakterleri kitabına göre, o devirde sadece 4 cimri” tiplemesi eşine tuz, lamba yağı, Frenk kimyonu, mercanköşk ve benzeri şeyleri ödünç vermesini yasaklar çünkü evde çok bulunsa bile yine de “Damlaya damlaya göl olur” diye düşünürdü.

Mercanköşk bir yıl veya daha uzun süre yaşayabilir. Boyu, 40 cm kadar uzayabilir. Kırmızı sapının üzerinde yumuşak, narin, otsu yaprakları vardır. Temmuz ve ağustos aylarında beyaz ya da pembe çiçekler açar.

Malesef dona karşı hiç dayanıklı değildir, bu sebeple ya saksıda yetiştirilmeli ya da her yıl mayıs ayında yeniden ekilmelidir. Her iki şekilde de güneş gören, besleyici bir toprağı olmalıdır.

Çiçek döktüğünde veya dökmeden hemen önce, sapı toprağın biraz üzerinden kesilmeli ve bu şekilde kurutulmalıdır. Kuruduktan sonra çiçeklerini ve yapraklarını bir kavanozda saklayıp sapını atabilirsiniz.

Mercanköşk, flavonoidler ve tıp alanında da bilinen carvacrol ve thymol gibi eterik yağlar açısından çok zengindir.

Mercanköşkün Kullanılan Kısımları

Yaprakları dahil tüm bitki

Mercanköşkün Faydaları Nelerdir

Mercanköşkün antiseptik, kramp çözücü, ter söktürücü, sindirimi destekleyici, hafif balgam söktürücü ve rahmi uyarıcı etkileri vardır. Bu yüzden çok şifalıdır.

Mide suyu salgılattığı için, iştahı arttırır ve zayıf düşmüş kişilere tavsiye edilir. Mercanköşk birçok kramp çeşidinde -mide krampı, kas krampı, öksürük krampı gibi- etkilidir.

Ayrıca nervozite, uykusuzluk, çarpıntı ve anksiyetede sinirleri yatıştırmak için harika bir bitkidir.

Mercanköşk kuvvetlendirici ve idrar söktürücüdür, vücudun zehirli maddelere maruz kaldığı zamanlarda toksinlerin terle atılmasını sağlayarak şifa verir.

Nefes yollarını balgamdan temizler. Bunun için mercanköşk çayıyla önce buhar banyosu yapıp ondan sonra da bu çay içilmelidir. Yine, saman nezlesi olanlar, bu çayla ıslatılmış bir pamuğu her gün 30 dakika burun deliklerinde tutarlarsa çok faydasını görürler.

Romatizmada, ağrıyan yerleri mercanköşkle ovmak ve nezle durumunda mercanköşk banyosu yapmak iyi gelir. Kremi de deri iltihabı ve yaraların tedavisinde tavsiye edilir.

Mercanköşkün taze suyu burundan çekilirse migren ağrılarına karşı kramp çözücü etkisi görülür. Ayrıca her türlü çıkık ve burkulma durumlarında oluşan şişliklerde çok etkilidir. Yağı da haricen romatizma, varisli damarlar, şişen salgı bezleri ve gerginlik sonucu tutulan eklemlerde faydalıdır.

Bu çay, aynı zamanda adet dönemlerindeki karın ağrılarını azaltarak bu dönemin daha rahat geçmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir