MUSKAT NEDİR NEYE İYİ GELİR

muskat neye iyi gelir

MUSKAT NEDİR NEYE İYİ GELİR

Muskat Nedir

Her zaman yeşil, gür ve tropik bir ağaç olan muskat, 10-20 m yüksekliğe kadar ulaşabilir. Ana yurdu Moluk Adaları olup şimdilerde Güney Amerika, Doğu Afrika ve Endonezya’da yetiştirilmektedir. Uçuk sarı çiçekleri daha sonra o çok sevilen meyvelerine dönüşür. Bu etli, sarı ve yuvarlak meyvelerin içinde yağlı ve hoş tohumları vardır.

Muskat, meyvenin çekirdeğidir. Bu çekirdeği saran kurumuş, ince tohum mantosuna besbase (Macis) denir. Besbase, tazeyken parlak kırmızı renkte olur, ancak kurutuldukça rengi değişir ve sararır. Besbase kısmı, cevizinden daha pahalıdır, tadı da daha güzeldir. 6. yüzyıldan beri geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır. Orta Çağda bir tane muskat, arabaları çeken yarım düzine öküzle takas edilirdi. Fiyatı ancak 1512 yılından sonra, Portekizlilerin Moluk Adaları’nı ele geçirmesiyle ucuzladı. Gayretli tüccarlar bu monopolü iyi değerlendirip ağırlığı muskata verdiler ve büyük kazançlarla ithalat yapmaya başladılar. Daha sonraları ticaret, HollandalIların eline geçtiğinde, fiyatların çok fazla düşmesine engel olmak için, genç ağaçları kesip yakmışlardır.

Muskatın Kullanılan Kısımları

Tohumları

Topuzu (Macis)

Muskatın Faydaları Nelerdir

Muskat acı ve hazmettiricidir. Kusmayı ve mide bulantısını önlediği için, sindirim toniği olarak çok etkilidir. Ayrıca gaz sıkışmasına ve deniz tutmasına iyi gelir.

Dalak, mide ve kalın bağırsağı kuvvetlendirir.

Kadınların karın altı bölgesini de güçlendirir.

Hüzün, atalet, yorgunluk durumlarında ve sinir rahatsızlıklarında alınması tavsiye edilir. Nörovejetatif rahatsızlıklarda ve nevrozda da muskatın olumlu etkisi görülür.

Ayrıca migren ve baş ağrısına iyi gelir. Bunun için bir parça öğütülmüş muskat ve bir parça pudra şekerini karıştırıp burnunuza çekmeniz yeterlidir.

Bunların yanı sıra kanı temizleyici özelliği de vardır.

Muskatın Zararları

Muskatın 7-8 g gibi büyük miktarlarda kullanımı, içindeki bir yağ bileşeni olan myristizin sebebiyle halisünasyonlara, çarpıntıya, mide ağrısına, mide bulantısı ve kusmaya sebebiyet verebilir. Daha büyük miktarlarda kullanımı ise ölüme götürebilir. Dolayısıyla az miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir