SAFRANIN FAYDALARI

safran nedir

SAFRANIN FAYDALARI

 

Safran Nedir

Safran çiğdemi, Safran çiçeği

Safran en eski kültür biçkilerindendir. 4000 yıldan beri, insanlar tarafından kullanıldığı için, yabani şekli bilinmemektedir. İsmi Arapça “za’fan”, yani “sarı” kelimesinden gelir. Bu renk, ihtişamı sebebiyle, hayatın tapınaklarını koruyan, seher vaktinin ışık saçan tanrıçası Aurora’ya adanmıştır.

Aurora, sabah erkenden okyanustan yukarı çıkıp gülden parmaklarıyla gökyüzünün kapısını araladığında, etrafını sarı bir safran, örtüsü sararmış.

Avusturya’da da yetiştirilen bu şifalı bitkinin yumrusunun bir kilogramı için 400 iş saati gerekmektedir Sanırım bu bilgi, safranın günümüzde de neden bu kadar pahâlı bir bitki olduğunu açıklamaktadır. Orta Çağda yarım kilo safranla safkan karayağış bir at aynı fiyata satılırdı. Bu sebeple tüccarlar bazen safrana sığır etinden renkli lifler veya nar şurubu katmak suretiyle miktarını arttırıyorlardı! Ancak bu tür sahtekarlıkların cezası da bir hayli ağır oluyordu. örneğin, Nürnberg’de 15. yüzyılda hile yapan bir tüccar, mallarıyla beraber canlı canlı, odun yığınlarının üzerinde yakılarak cezalandırılmıştır.

Ülkemizde maalesef bu tip sahtekarlıklar konusunda karnesi oldukça kötü. En çok yapılan sahtekarlıklardan bir tanesi safranların kurutulurken bal mumu kullanılması bu sayede safranın ağırlığını artırmaya çalışıyorlar. Ayrıca maalesef mısır çarşısından safran diye satılan ürünlerin hiçbirisi safran değil. Dışarıda satılan ürünlerin üzerinde Türkish safran yazsa da aslında hepsi aspir çiçeği. Eğer gerçek bir safran almak istiyorsanız satıcıya gerçek safran var mı diye sorun o zaman sizi içeri davet edip küçük bir kutu içerisinde olan safranı verirler. Ancak işi bilmiyorsanız evinize zahter yerine aspir ile dönersiniz.

Günümüzde safran; Karadeniz Bölgesinde Safranbolu’da, İspanya’nın Valencia kentinde, Almanya’nın Nürnberg kentinde ve İngiltere’de yetiştirilir.

Yumruların toplanması, sonbaharda bütün çiçekleri açtıktan sonra olur. Yumrular koyu renkli bir kavanozda, ağzı sıkıca kapatılmış olarak saklanmalıdır.

Bahçede yetiştirmek için, soğanlarını mayıs ayında ekmelisiniz.

Safranın Kullanılan Kısımları

Yumruları

Safranın Faydaları Nelerdir.

  • Safran, hafif acı tadıyla sindirimi teşvik eder. Kan dolaşımını uyarır, âdet görmeyi sağlar ve yüksek tansiyonu düşürür.
  • İştah açıcıdır, mide salgılarını arttırır, mide ve bağırsak kolikleriyle gazı durdurur.
  • Bir dereceye kadar, ağrı dindirici ve spazm çözücü etkisi vardır. Boğmacada ve kasılmayla birlikte gelen öksürük nöbetlerinde fayda sağlar. Safran şurubu, çocuklarda boğmacada, gaz sancısında ve diş ağrılarında etkilidir.
  • Aynı zamanda safran uyku getirir ve küçük dozlarda alındığında doğuma yardımcı olur. Âdet görülmemesi durumunda söktürücüdür ve âdet ağrılarında da etkilidir.
  • Haricen enfeksiyonlarda, bazı göz rahatsızlıklarında (enfekte olmuş veya yorgun gözlerde safranı sütle karıştırın) ve hemoroitlerde kullanılır.
  • Yaralarda kanamayı durdurucu ve ağrı kesici etkisi vardır.
  • Göğüste sıkışıklık hissi, bilincini yitirme, şok ve korku hâllerinde safranlı soğuk çay faydalıdır. Geleneksel Çin tıbbında durgun yaşam enerjisi, depresyon ve âdet bozukluklarında kullanılmaktadır.

Safranın Zararları

Tentür kullanımında günde sadece 10-15 damla alınmalıdır, aksi takdirde çarpıntı, baş ağrısı, baş dönmesi, iştahsızlık, gülme krizi, sersemlik, kusma ve merkezî sinir sistemi felçleri gibi ciddi yan etkileri görülebilir.

Safran çayını da çok koyu içmemek gerekir, aksi takdirde zehirleyebilir.

safran nedir
safranın faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir