Sater Otunun Faydaları

Sater Otu Nedir

Sater Otunun Faydaları

Sater Otu Nedir

Karadeniz Bölgesi’nden Avrupa’ya yayılan bu baharat bitkisi, esasen mitolojideki Prenses Medea’nın büyülü bahçelerinden çıkan bir ottur. Halk arasındaki inanışa göre sater otu, bir “mutluluk bitkisi” dir. Eskiden baskı altındaki cinsel güdüleri uyandırdığı için, keşişlere bu bitkinin yetiştirilmesi ve kullanımı yasaklanmıştı.

Bu bitkinin bir yıllık yaz türü ve daha dayanıklı kış türü vardır. Genellikle 30 cm kadar uzayabilir. Çalı gibi pek çok dalı ve temmuzdan ilk don oluncaya kadar açan, liladan pembeye değişik renkli çiçekleri vardır. Mayıs ayında güneşli, humusu bol bir toprağa seyrek olarak ekmenizi veya saksıda pencerenin önünde yetiştirmenizi tavsiye ederiz. Sebze bahçenizde, fasulyelerin yanına ekerseniz, fasulyelerden bitleri de uzak tutmuş olursunuz.

Sater otu çiçek açmadan evvel kökünün hemen üzerinden koparılır ve demet hâlinde ipe geçirilerek gölgede kurutulur.

Sater Otunun Kullanılan Kısımları

Yaprakları

Sater Otunun Faydaları Nelerdir

Carvacrol içeriği yüksek antiseptik, sıkıştırıcı ve ısıtan bir ottur.

Hazmı kolaylaştırır, gaz şikâyetlerini giderir ve hem akut hem de kronik ishale iyi gelir.

Temizleyici bir özelliği vardır, solucan dökmeye iyi gelir, idrar söktürücüdür. Dolayısıyla gut hastalığında, romatizmada, idrar taşlarında ve parazitlerden (bant şerit, yuvarlak şerit) kaynaklanan zehirlenmelerde faydası olur.

Ayrıca migren ağrılarında, astım nöbetlerinde rahatlatır, ağız ve boğaz hastalıklarına iyi gelir ve balgam söktürücü olduğundan ciğerler için de faydalıdır.

Sater otu çayı, şeker hastalarının susuzluk hissini azaltır. Hasta, başlangıçta günde 3-4 fincan çayı küçük yudumlarla içmeli, susuzluk hissi azalınca çayı azaltmalıdır. Pankreas üzerinde de canlandırıcı bir etkisi vardır.

Meşhur bir afrodizyaktır.

Hem sinir sistemini hem de rahmi kuvvetlendirdiği için, adet sancılarında kullanımı faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir