VANİLYANIN FAYDALARI NELERDİR

Vanilyanın faydaları

Vanilyanın Faydaları Nelerdir ?

Vanilya Nedir ?

Vanilya Orta Amerika’nın tropik sıcak ve nemli ormanlarında yetişen bir orkide ailesinden gelen bir sarmaşıktır. Vanilya içerisinde tohumları barındıran çubuk şeklinde meyvelerinden elde edilir. Bu meyveler öncelikli olarak fermante edilerek o bildiğimiz lezzetli kokusunu oluşturur.

Vanilya kullanılırken bıçakla ikiye kesilip kazıyarak çıkarılır. Vanilya çok uzun yıllarıdır afrodizyak olarak kullanılmıştır. 16. Yüzyılda İspanyolların Amerkaya gitmeleri sayesinde bu büyülü bitkiyi Avrupa’ya getirdiler. Avrupa’da vanilyanın afrodizyak gücü nedeniyle rahiplerin vanilya tüketmesi yasaklanmıştır.

Kısa ömürlü vanilya yapraklarının özel tozlaşma organları vardır. Kültür bitkilerinde tozlaşma elle yapılır, böylece meyveleri 5-7 ayda olgunlaşabilir. Pazarda karşımıza çıkan vanilya çubuklarının, olgunlaştığında uzaktan dahi fark edilen mükemmel kokuları vardır. Meyveleri tam olarak olgunlaşmadan önce toplanır ve çok kısa süre haşlanıp kurutulur..

Vanilyanın Faydaları

Vanilyada bulunan koku maddesi Vanillin, insanlarda cinsel heyecan sırasında oluşan çekicilik maddesi pheromones ile kimyasal açıdan akrabadır. Dolayısıyla vanilyanın erotik uyarıcı kokusu buradan gelmektedir.

Mayaların, Azteklerin ve Tolteklerin ot bilimcilerine göre, vanilya kalbi kuvvetlendirir; akut ve gizli korku hâllerinde, yorgunlukta, özellikle cinsel bitkinlikte faydalıdır. Ayrıca kişiye kuvvet ve sağlık kazandırır.

Vanilya yağı; cildi besler, sivilcelere karşı savaşır, cildi nemlendirir, yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkları ve sarkmaları önler, cilde oluşan iltihaplı yaralara etkilidir.

Ayrıca vanilya, ağız içi ve karın rahatsızlıklarına, böbrek taşlarına ve kronik ağrılara iyi gelir.

Adeti teşvik edici, beyni uyarıcı ve gaz sökücü etkisi de vardır.

Vanilyanın az bir antiseptik ve anestezik özelliği bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir