Gaz Sancısı İçin Bitki Çayı

gaz giderici bitki çayları

Gaz Sancısı İçin Bitki Çayı

Tarçın çayı nasıl demlenir?

Gaz sancısına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız tarçın çayı tam size göre. Kabuk tarçını içtiğiniz bütün çayların içine demleme sırasında atılarak lezzetlendirebilirsiniz. Gaz giderici tarçın çayı için bir adet kabuk tarçın bir su bardağı kaynamış suya eklenir. Ağzı kapatılarak yedi dakika demlenir. (İsterseniz bu şekilde içebilir isterseniz de bitki çayınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.) Çayı tatlandırmak için al eklenir.

Toz tarçın ile tarçın çayı için bir su bardağı için bir çay kaşığı toz tarçın eklenerek yapılır. Tarçın bağırsaklarda oluşan gazı giderecektir.

Tarçın çayı faydaları;

Gaz gidermede etkilidir, soğuk algınlığı belirtilerini azaltır, dolaşımını artırır, kilo vermeye yardım eder, mide kramplarına faydalıdır, menstrüel ağrıları azaltır, kan şekerini düzenler, enfeksiyonlara karşı korur.

Dereotu Çayı Nasıl Yapılır?

Yetişkinlerde gaz giderici çayların başında dereotu çayı gelir. Bir tutam dereotu yıkanıp bir litre kaynar suya atılır. On dakika dinlenmeye bırakılır ve süzülür. İçerisine bir parça salatalık kabuğu, bir tutam rezene, bir tutam tarçın ve iki tatlı kaşığı bal eklenerek sabah akşam içilir.

Dereotu çayı faydaları;

Kabızlığa iyi gelir, gaz gidericidir, bağırsakları yumuşatır, hazmı iyileştirir, balgam söktürücüdür, idrar söktürür, vücutta birikmiş zehirleri temizler.

Gaz Giderici Çörek Otu Çayı

Çörek otu her derde devadır. Kullanım şekli ve kullanım miktarı çok önemlidir. Çörek otu tohumları sağlık için çok yararlıdır. Bir çay bardağı kaynayan suyun içine 1 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu eklenir. Üzeri kapatılarak 0n dakika demlenir. Süzülerek içilir. Mide ve bağırsakta oluşan gazların atılması için çok faydalıdır.

Çörek otu çayı faydaları;

Şeker hastalığına iyi geliri, kanserle mücadelede kullanılır, safra kesesi taşına iyi gelir, hipertansiyonu dengeler, mikrop ve bakterilerle savaşır, solunum yollarına iyi gelir, kas arılarına faydalıdır, idrar söktürür.

Zerdeçal Çayı Tarifi

İki su bardağı su kaynatılır ve içine bir parça zerdeçal kökü ya da bir çay kaşığı toz zerdeçal eklenir. Sekiz dakika demlenir. Çay süzülerek tüketilir. Tatlandırmak için bir miktar bal ve bir dilim limon ekleyebilirsiniz. Gazınız olduğunda bu çayı içebilirsiniz. Ayrıca bu çay kadınların regl dönemlerinde oluşan gaz sancılarını da önlemeye yardımcı olur.

Zerdeçal çayı faydaları;

Zerdeçal sindirime yardımcı olur, gaz sancılarını giderir, güçlü bir antioksidandır, iltihaplanmayı tedavi eder, kan dolaşımını artırır, detoksifikasyon özelliğine sahiptir, kas ağrılarına iyi gelir, karaciğeri temizler.

Tarhun Çayı Nasıl Yapılır

Bir fincan kaynamış suya bir çay kaşığı kuru tarhun eklenir. Dört dakika demlendikten sonra içilir.  Bağırsak parazitleri ile mücadelede, mide kramplarını azaltmak için ve gaz sancısını gidermek için kullanır.

Tarhun çayı faydaları;

Tarhunun faydaları gaz giderir, mide kramplarını azaltır, sindirime yardımcı eder, bağırsak parazitlerini yok eder, iştah açıcıdır, anti bakteriyel, detoks etkisi bulunmaktadır.

Karabiber Çayı Nasıl Yapılır

Bir çay bardağı su bir cezvede kaynatılıp içine bir çay kaşığı karabiber eklenir. Üzerine bir yemek kaşığı bal ve birkaç damla limon eklenir. 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Taze çekilmiş karabiber kullanılmalıdır. Karabiber gaz sorununu gidermek için oldukça etkilidir.

Karabiber çayı faydaları;

Doğal antibiyotiktir, sindirim sistemine iyi gelir, öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir, kansere karşı korur, metabolizmayı güçlendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir