İSHALE NE İYİ GELİR

ishale hangi yiyecekler iyi gelir

İSHALE NE İYİ GELİR

Amel otu; Bir avuç amel otu bir litre suda 8-10 dakika kaynatılır. Her gün birkaç defa bir fincan içilir. Bu sıvı; ishal için lavman olarak da kullanılır.

Havuç; ishal tedavisinde kullanılır. Gaz ve mide yanmasına iyi gelir.

Adaçayı; Biraz adaçayı bir litre suda kaynatılır ve içilir. İshal iyi gelir.

Türk kahvesi; Bir tatlı kaşığı türk kahvesine beş damla limon sıkılır ve yutulur. Üzerine bir bardak su içilir.

Üzüm koruğu; bir avuç üzüm koruğu sıkılıp içilir.

Demli çay; bol bol demli çay içerek ishal azaltılabilir.

Pirinç; Pirinç tutucu etkisinden dolayı ishali keser. Patateste pirinç gibi nişastalı olduğu için haşlanmış patateste ishale çözümdür.

Kızılcık şurubu ishale birebirdir. Ayrıca fazla tüketildiğinde kabızlık yapar.

Ahlat pişirip yenildiği zaman ishali keser.

Böğürtlenin kendisi, ahududunun ise yaprakları ishali keser.

Arpa; Suda kaynatılarak suyu içildiğinde ishali önler.

Gül Yaprağı; Çay gibi demlenir ve içilir. İshali önler.

Kestane Yaprağı; kaynatılıp içilirse ishali keser.

Labada; İshal kesici iyi bir besindir.

Misk otu; Kökü kaynatılıp içildiğinde ishale çözümdür.

Mürver Ağacı; Çiçeklerinden elde edilen çay içilirse ishale iyi gelecektir.

 Yoğurt; İçeriğinde çok çeşitli canlı kültürü bulunur. Bu bakteri kültürleri insanlar için oldukça yararlıdır. Bağırsaklara yerleşirler ve sindirim sistemine yardım ederler. Zararlı bakterilere karşı savaşırlar. İshale neden olan bakteriler ile de savaşırlar. Bu nedenle ishal olanların mutlaka yoğurt tüketmesi gerekir. İki üç saat aralıklar ile 1 kase yoğurt yenilir. Daha fazla yemenin de vücuda bir zararı yoktur. Yenirken içine nane yada kişniş tohumu eklenir.

Kefir; kefirinde yoğurt gibi etkileri vardır. İçerisindeki bileşenler sayesinde antibiyotik görevi görür. Bu sebeple ishal tedavisinde kullanılan en iyi yöntemlerden birisidir.

Portakal Kabuğu; İshal tedavisinde çok faydalıdır. Bir portakalın kabuğu cezve içine konularak su konularak kaynatılır. Bu çay günde iki çay bardağı içilir. Bir hafta devam edilir.

Nişasta; Bir yemek kaşığı nişasta su ilave edilip pişirilerek tüketilir.

Zencefil; Birçok bağırsak sorunu için zencefil kullanılmaktadır. Zencefil, mideyi güçlendirir. Gevşek bağırsak hareketlerini rahatlatır. Aynı zamanda sindirim gerçekleşirken bağırsak enzimini uyarır. Bu nedenle ishalken zencefil çayı içilmesi önerilir. Zencefil çayı için 1 adet zencefil kökü kıyılır. 1 su bardağı su eklenerek kaynatılır. Üzeri kapalı olarak 10 dakika demlenir.  Bu çay günde 2-3 kere içilir.

Limon; Limonun suyu asetik özelliği sayesinde midenin pH dengesini düzenler ve bakterilere karşı mücadele eder. Mide enfeksiyonundan kaynaklanan bağırsak hareketlerine limon mucizevi bir etkiye sahiptir. Bir adet limon kesilerek sıkılır üzerine bir su bardağı su eklenir ve bir tutam tuz eklenir.

Kişniş; Bozuk bağırsak hareketlerinde antibakteriyel çok iyi bitkilerden birisidir. Kişniş içindeki uçucu yağlar sindirimin işlenmesine yardımcı olur. Dört yemek kaşığı kişniş yaprağı doğranır ve ezilerek hamur elde edilir, 2 çay kaşığı limon suyu ve bir su bardağı su güzelce karıştırılır ve tüketilir.

Muz; İshal için güzel bir çözümdür. Gereğinden fazla yendiğinde kabızlık yapar. Hazımsızlık nedeniyle bozulan bağırsaklara yardımcıdır. Bağırsaktaki iyi bakterilerin büyümesini sağlar. Olgun muzun yarısı yenir ve bir saat sonra diğer yarısı yenir.

Papatya;  Bir çay kaşığı papatya, bir çay kaşığı nane bir su bardağına konulur ve üzerine kaynar su ilave edilir. On beş dakika demlenir. Günde en fazla üç fincan içilir.  Eğer çok içilirse ishal daha fazla artabilir.  Bir su bardağı su kaynatılır. Bir tatlı kaşığı papatya ve bir çay kaşığı nanenin üzerine su dökülür. Üzeri kapatılır ve beş dakika demlenir. Günde üç kez tüketilir.

Tuz ve Şeker Karışımı; İshal vücudun susuz kalmasına sebep olur. Bu duruma çözüm olarak tuz- şeker karışımı tüketilir. Bir tatlı kaşığı şeker ve bir tatlı kaşığı tuz bir litre suya karıştırılır. Bu karışımdan günde iki bardak tüketilir.

ishale bitkisel çözüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir