MİGREN AĞRISINA NE İYİ GELİR

migren ağrısına çözüm

MİGREN AĞRISINA NE İYİ GELİR

Migren Ağrısı Nedir ?

Migrene baş ağrısı deyip geçmek yanlış olur.  Otonom sinir sistemine bağlı bio elektriksel hastalıktır. Migren atakları sırasında, otonom sinir sistemi temel işlevleri geçici olarak aksamaktadır. Migrenin şikayetleri; baş ağrısı, ışık hassasiyeti, bulantı, kusma, ses hassasiyeti ve koku hassasiyetidir. Migren uzun süreli olduğunda psikolojik sorunlara yol açabilir.

Migrene İyi gelen bitkiler;

Muskat ;baş ağrısı ve migren ağrısına iyi gelir. Migren ağrısı için muskat bir parça öğütülür ve bir parça pudra şekeri ile karıştırılır ve buruna çekilir.

Mercanköşkü; taze olarak burundan çekilirse migren ağrısı için kramp çözücü etkisi vardır.

Kudzu bitkisi; Yapılan araştırmalar kudzu bitkisinin nörotransmittere etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Bu etkisi sayesinde migren ağrılarına çok iyi geldiği ve migren ataklarını azalttığı düşünülmektedir.

Feverfew; migren ağrılarını şiddetini azaltmaya ve önlemeye yardım etmektedir.

Defne; defnenin meyveleri baş ağrısı ve migrene karşı etkilidir.

Anason; anasonun uyarıcı etkisi sayesinde migrene ve yorgunluğa iyi gelir.

Ardıç; Metabolizmanın dengesiz çalışmasından kaynaklanan sinirsel hastalıklara iyi gelir. Yorgunluk, sinirlilik durumu, sinirsel kalp hastalıkları, baş ağrısı ve migrene iyi gelmektedir.

Adaçayı; migren ağrısının neden olduğu şikayetleri azaltır.

Gümüşdüğme; migren tedavisinde kullanılan en etkili bitkilerden birisidir. Diğer adı koyungözüdür. Gümüşdüğme bitkisi tüketen kişilerde %70 oranında migren ataklarının sıklığının ve şiddetinin azaldığı gözlemlenmiştir.

Zencefil; migrenin tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Zencefil ağrıyı hafifletir ve migrenin sebep olduğu mide bulantısına çok iyi gelmektedir.

Biberiye; biberiye et yemeklerinde kullanılmaktadır. Bu bitki migren ağrısına çok iyi gelmektedir.

Ökse otu; spazm kesici özelliği ve sakinleştirici etkisi vardır. Ökse otu yüksek tansiyonun neden olduğu baş ağrılarına ve migrenden kaynaklanan ağrılar için çok kuvvetli etkiye sahiptir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Migren Çayı

Bir su bardağı su kaynatılır. Kaynayan suya 1 tatlı kaşığı biberiye eklenir. 4 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Ilıdığı zaman süzülür. Şeker konulmadan ılık içilir.

Birinci ve ikinci hafta gün içinde üç defa tüketilir. İkinci haftadan sonra günde iki defa içilmelidir. Bir ay devam edilmelidir.

Bu çayı içtiğiniz zaman, ağrılarınızın şiddeti azalacaktır. Atak dönemlerinin arası uzayacaktır.

Yazımız tavsiye amaçlıdır. Lütfen önce doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir