REFLÜYE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI

reflüye iyi gelen bitkiler

Reflüye İyi Gelen Bitki Çayları

Doğru bitkisel çaylar hazırlayarak reflü belirtilerini azaltabilirsiniz. Tabiki sadece bitkisel çaylara güvenmek doğru bir davranış olmaz. Alkol ve sigara tüketimi azaltılmalıdır, aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı, asitli yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Reflüye Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü küçük parçalar şeklinde ve bütün şekilde aktarlarda bulunabilir. Eğer kök şeklinde ise çayı hazırlamak için bıçak veya rende ile küçük parçalara ayrılır. Bir büyük fincan için bir çay kaşığı meyan kökü kullanılır. Çayın daha kuvvetli olması için 2 çay kaşığı meyan kökü eklenir.

Bir fincan su kaynatılır. Ocak kapatılır ve üzerine 1 çay kaşığı meyan kökü eklenir ve 5 dakika demlenmesi beklenir.  İçine bir çay kaşığı bal eklenebilir.

Meyan kökü reflüye iyi geldiği gibi mide ülserinede olumlu etkileri bulunmaktadır.

Reflü İçin Karbonat Karışımı

Bir bardak suya yarım çay kaşığı karbonat karıştırılıp içildiğinde mide asiti dengeler. Tuzlu karbonat ise kronik reflüsü olan kişilere iltihabı artırması nedeni ile önerilmez.

Reflüye Zencefil Çayı

Zencefil, soyulmuş, doğranmış veya dilimlenmiş şekilde tüketilebilir. Yemeklere, çay ve meyve sularının içine zencefil ilave edilebilir.

Zencefil çayı, toz zencefilden ya da kök zencefilden hazırlanabilir.

Taze zencefil için; bir büyük bardak zencefil çayı için 20 gram zencefil yeterlidir. Kabuğu temizlenir ve zencefil rendelenir ve büyük bardak kaynamış suya eklenir. 10 dakika demlendikten sonra tüketilir. Çayı tatlandırmak için bir çay kaşığı bal eklenir.

Çay toz zencefil ile hazırlanacaksa çayın acı olmaması için miktara çok dikkat etmek gerekir. Bir büyük bardak için yarım çay kaşığı zencefil yeterlidir. Kaynamış su bir bardağa alınır ve üzerine yarım çay kaşığı toz zencefil eklenir ve iyice karıştırılır. 5 dakika demlenir. Balla tatlandırarak tüketilebilir.

Reflü İçin Karaağaç Çayı

Reflü tedavisinde kullanılan karaağaç çayı mideyi rahatlatır ve yemek borusu ile mide zarı üzerinde ince bir katman oluşturarak reflünün neden olduğu belirtileri hafifletir.

Karağaç çayı için iki bardak sıcak suya iki yemek kaşığı karaağaç kabuğu tozu ilave edilir ve yoğun bir kıvam alana kadar karıştırılır. 3 dakika demlenir. Karaağaç çayı yemeklerden sonra günde üç kere içilir.

Reflü İçin Hatmi Kökü Çayı

Hatmi kökü yemek borusunda koruyucu bir tabaka oluşturarak mide asitlerinin yakıcı etkisine karşı koruma sağlar. Kaynamış bir büyük bardak suya 3 tatlı kaşığı atılarak hazırlanır.

Reflü Rezene Çayı

Rezene, mide işlevlerini geliştirmeye yardım eder. Bir su bardağı kaynayan suya iki çay kaşığı ince dilimlenmiş rezene eklenir ve beş dakika demlemeye bırakılır. Rezene yapraklarını tavuk yemeklerinde ve salatalarda kullanabilirsiniz.

Reflü Papatya Çayı

Gaz, ishal, yemek sonrası yaşanan şişkinlik ve mide bulantısı gibi sindirimde yaşanan sorunlarda papatya çayı kullanılır. Reflü belirtilerini hafifletmek ve mideyi rahatlatmak için kullanılan en etkili bitki çayıdır.

Papatya çayı çok kolay hazırlanır. Bir tatlı kaşığı papatya bir su bardağı kaynayan suya atılır ve 5 dakika demlenilerek içilir.

Bu çaylar tek tek içilebileceği gibi, birkaç tane bitkiyi karıştırarak da çaylar yapılabilir.

Bitki çayları ilaçlar ile etkileşime geçebilir ve tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu sebeple ilaç kullanan kişilerin bitki çayı tüketmeden önce doktora danışmaları gerekir.  Gebelik ve emzirme dönemlerinde de içilmeleri tavsiye edilmez.

2 thoughts on “REFLÜYE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir