UYKUSUZLUĞA NE İYİ GELİR

uykusuzluğa ne iyi gelir

UYKUSUZLUK İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Uykusuzluk modern dünyanın en büyük sorunlarından bir tanesi. Eski insanlar uyumak için çok çaba sarf etmezler çok yoğun bir günün ardından hava karardığında erkenden uyur ve ertesi gün erkenden kalkarlardı. Modern dünya uyku saatlerini giderek uzattı ve hayatımızı daha stresli bir hale getirdi. Hal böyle olunca uyumak için giderek daha fazla medikal tedaviye ihtiyaç duyar hale geldik.

İnsanlar artık yoğun ilaç kullanmaktan kaçınır oldu ve bitkisel tedavilere yönelmeye başladı.Bu yazımızda doğada doğal olarak uzun yıllar boyunca uyku sorunlarına kullanılan bitkilerin derlemesini sizler için yaptık. Buradaki bitkiler kesinlikle tedavi amaçlı değil sadece takviye amacıyla kullanılmalıdır. Uykusuzluk uzun ve yoğun olduğunda bazı tıbbı sıkıntıların belirticisi olabilir bu nedenle eğer kronik olarak uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız bir doktora danışmanızı öneririz.

Çarkıfelek meyvesi

Doğadaki en iyi sakinleştirici bitkilerden biridir.  Uzun zamandır anksiyeteye ve depresyona iyi geldiği bilinen bir bitkidir. Kas gerginliğine , uykusuzluğa, kaygı bozukluğuna karşı oldukça etkilidir. Uyku sorunu çekenler çarkıfelek meyvesi ektresini kullanarak ya da meyvesini yatmadan önce yiyerek kullanabilirler.

Mercanköşk

Uykusuzluğa iyi gelen bir diğer bitki de mercanköşktür. Özellikle et ve balık yemeklerine çok yakışan mercanköşk kurutulmuş olarak baharat karışımlarının içerisinde bulunur. Lezzetli bir baharat olmanı yanında oldukça etkili bir sakinleştirici bitkidir. Bu özelliği nedeniyle kas gerginliği, uykusuzluk, ansiyeteye iyi geldiği bilinmektedir.

Lavanta kokusunun sakinleştirici olduğu son yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Uykusuzluk çeken hastalarda uyku ilaçlarına gerek kalmadan sadece lavanta kokusunun yettiği görüldü. Lavanta yağını küvet içerisine birkaç damla damlatarak yıkanmak sakinleşmeye ve gevşemeye oldukça yarar sağlar. Uyku sorunu yaşayanların yatak odalarına lavanta koymaları rahat bir uyku çekmelerine yardımcı olur.

Kava Bitkisi

Pasifikte uykusuzluk ve sinirliliğe iyi geldiği çok uzun süredir kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde giderek popülerleşen kava uykusuzluk çekenlere ve anksiyete yaşayanlara tavsiye edilmektedir.

Çin Melekotu

her iki cinste de uykusuzluk ve yüksek tansiyon tedavisinde de kullanılmaktadır.

Papatya

Belki de en çok bilinen sakinleştirici bitkilerden birisi papatyadır. Ampirik gözlemler sonucunda papatyanın sakinleştirici özelliği  atalarımız tarafından keşfedilmiş ve asabiye problemleri yaşayanlara çayını yapmak süretiyle kullanmışlardır. Papatya özellikle uyku sorunlarına bire birdir. Bu nedenle yatmadan önce 1 fincan papatya çayı içmek iyi bir uyku çekmenizi sağlar.

Siyah Yılankökü

Menepoz dönemi, hafif depresyon gibi duygusal problemlere iyi geldiği keşfedilen bu bitkinin uyku sorunlarına da iyi geldiği düşünülmektedir

Kedi Otu

Kedi otundan yapılan çay ağrı, sindirim sorunları, kaygı ve kramplar nedeniyle yaşanan uykusuzluklar için birebirdir. Spazmları ve kas ağrılarını azaltır. Yapılan araştırmalar uyku sorunlarına iyi geldiğini göstermiştir.

Kereviz Sapı

Kerevizin yeşil yaprakları ve sapı sinir sitemi üzerinde sakinleştirici özelliği olduğu bilinmektedir.

Nane

Özellikle kış aylarında üst solumun yolları enfeksiyonlarında geleneksel olarak önerilen nanenin uyku sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir.

Melissa Bitkisi

Çok uzun zamandır sakinleştirici etkileri bilinen yasemin özellikle sinir bozukluğuna, uykusuzluğa ve anksiyeteye karşı geleneksel tedavi yöntemleri arasındadır. Yatmadan önce bir fincan mellisa çayı içmek iyi bir uykuyu garantiler.

Uykusuzluk İçin Bitkisel Çay

1 tutam melissa otu

1 tutam ıhlamur

1 tutam papatya

Bitkiler filtreli bir bardağa alınır. Üzerine 200 ml kaynamış su ilave edilir. 10 dakika demlenmeye bırakılır. Çay demlendiğinde istenirse 1 kaşık bal ile tatlandırılarak içilir.

Bu bitki çayını yatmadan 30 dakika önce alırsanız rahat bir uyku çekersiniz. Ayrıca aşırı stresli durumlarda, kas gerginliğinde, üzüntülü ruh hallerinde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir