ARNAVUT BİBERİ FAYDALARI VE KULLANIMI

Arnavut Biberi nedir

ARNAVUT BİBERİ FAYDALARI VE KULLANIMI

Arnavut Biberi Nedir.

Yaygın inanışın tersine, acı, baharatlı yiyecekler gerçekte, eğer bol miktarda capsicum olarak da bilinen arnavut biberi içeriyorsa sağlığınız için iyidir. Arnavut biberi, genel bir sindirim yardımcısı olarak kullanılır: Mide suları üretimini teşvik eder, metabolizmayı geliştirir ve hatta gazın iyileşmesine bile yardım eder. Arnavut biberi ayrıca çok besleyicidir. Biberler genelde portakaldan daha fazla C vitamini ve ayrıca demir, kalsiyum, fosfor ve B-kompleks vitaminleri içerir. Arnavut biberi açısından zengin bir öğün, vücudu hafifçe uyaracaktır.

Capsaicin, arnavut biberinde bulunan, baharata kuvvetini veren bir maddedir. Capsaicin, P maddesi olarak adlandırılan, ağrı ve iltihaplanmaya neden olan bir kimyasalın üretimini bloke eder. Son zamanlarda capsaicin kremi üzerinde, zona ya da diyabetik nöropatiden kaynaklanan ağrıyı tedavide kullanılmak üzere çalışılmaktadır. Arnavut biberi, baş ağrısı özellikle de şiddetli tipinin tedavisinde başarılı olarak kullanıla gelmektedir.

Arnavut Biberi Neye İyi Gelir

Arnavut biberi çayı soğuk algınlığı ve üşütmeler için de mükemmeldir. Arnavut biberi, kan yağları üzerinde de yararlı etki göstermektedir. 1987 Biyobilim dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, arnavut biberi bakımından zengin bir diyetle beslenen farelerin trigiiserid ve düşük yoğunluklu lipoprotein “kötü” kolesterol düzeylerinde belirgin düşme görülmüştür. Taylandlı araştırmacılar, arnavut biberi açısından zengin bir diyetle damar tıkanıklığı oluşumunda düşüş arasında bağlantı bulmuşlardır. Daha ileri çalışmalar arnavut biberinin damar tıkanıklıklarını etkin şekilde tersine çevirmeye yardım ettiğini göstermiştir.

Arnavut Biberi Zayıflatır mı

arnavut biberi iştah artırıcıdır. Bu nedenle kilo verme konusunda herhangi bir etkisi olup olmadığı bilinmemektedir.

Arnavut Biberinin Faydaları Nelerdir

  • Arnavut biberi ağrı ve iltihaplanmayı iyileştirmeye yardım eder.
  • Arnavut biberi Sindirime yardımcıdır.
  • kolestrolü düşürmeye yardımcıdır.
  • Damar tıkanıklığını azaltıcı etkisi vardır
  • şiddetli baş ağrısına iyi gelir.
  • Arnavut biberi çayı soğuk algınlığı ve üşütmeler için idealdir.
  • Arnavut biberi iştah açar.

Arnavut Biberi Nasıl Kullanılır

Günde üç kapsüle kadar alın. Mide krampları ya da soğuk algınlığı için günlük olarak bir fincan çayını için. Hazır çaylar mevcuttur ya da kurutulmuş bitkiden yapabilirsiniz. Kremi ya da merhemi etkili bölgede ovun.

Arnavut Biberinin Zararları

Arnavutbiberi, hemoroitleri tahriş edebilir. Mide bağırsak sistemi problemleri olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Arnavut biberi merhemini asla çatlak cilde uygulamayın. Uzun süreli uygulamalar, cilt tahrişine neden olabilir. Eğer dahili olarak alırsanız, önerilen dozu aşmayın. Dahili olarak alman yüksek dozlar gastroenterit ve böbrek hasarlarına neden olabilir.

Arnavut Biberi nedir
Arnavut Biberinin Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir