BAYIR TURPUNUN FAYDALARI

bayır turpunun faydaları

BAYIR TURPUNUN FAYDALARI

Bayır Turpu Nedir

Ana yurdu Rusya olan bayır turpu Avrupa’da yetişen çok yıllık bir bitkidir. Bayır turpu keskin ve acı tadıyla baharat olarak ve yemeklerde garnitür olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bayır turpunun yemeklerde kullanılan kısmı kök kısmıdır.

Bayır turpuna acı tadını veren allylisotiocyanat adında bir maddedir. Bu madde hava ve su ile temasa geçtiğinde etkisini kaybetmektedir. Bu nedenle acı halini muhafaza etmek için sirkeli asidik bir ortamda tutmak gerekir.

Bahçede Bayır Turpu Nasıl Yetiştirilir.

İstenirse bayır turpu bahçede de yetiştirilebilir. Bahçede bayır turpu yetiştirmek için 6 cm uzunluğundaki kök parçalarının birbirinden yarım metre uzaklıkta 10 cm toprağa dikilmelidir

Bayır turpu en iyi nemli, kumlu ve humuslu toprakta çok daha iyi gelişir. Ekildiği yere iyi karar verilmesi gerekir çünkü bir kere ekildiğinde dipteki küçük köklerden sürekli yeni filizler verir bu nedenle o bölgeye yeni bir şey ekmek pek mümkün değildir.

Bayır turpu ekildikten yaklaşık 2 sene sonra çiçek açmadan önce hasat edilir. Bayır turpu hasat edildikten sonra serin bir bodrum katında ya da kilerde nemli kumun içerisinde taze olarak muhafaza edilebilir.

Bayır Turpunun Faydaları Nelerdir

  • Bayır turpu acı tadı ile uyarıcı özellikli bir bitkidir.
  • Bayır turpunun kökü idrar söktürücüdür. Üre, kist, gut ve böbrek taşlarına karşı etkilidir.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonlarında, öksürük, bronşit, akciğer enfeksiyonu, astım ve romatizmal hastalıklara karşı etkilidir.
  • Bayır turpunun şeker hastalığında, gut hastalığında düzenli olarak kullanılması rahatsızlıkları azaltıcı etkileri olduğu düşünülmektedir.
  • Sinir ağrıları, siyatik, ayak, diz, sırt ağrılarında haricen sürülerek kullanılır.
  • Doğal bir analjeziktir böcek sokmaları sonucu oluşan ağrılara iyi gelir.
  • Afrodizyak etkileri olduğu düşünülmektedir.
bayır turpunun faydaları
bayır turpu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir