BİBERİYE NEYE İYİ GELİR?

rozmarin bitkisinin faydaları

BİBERİYE NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

BİBERİYE NEDİR?

Rosemary, Rosmarinus Offlcinalis

Binlerce yıldır biberiye, yemek pişirmede, geleneksel tıpta kullanılmıştır ve bellek geliştirici olarak ünlenmiştir. Eski Yunanistan’da öğrenciler, hafızalarını keskinleştirdiğine inandıkları için saçlarına biberiye dalları takarlardı.

Modem zamanlarda biberiye, yağların ekşimesini önle­mek için doğal bir prezervatif olarak kullanılmaktadır. Bibe­riye, yiyeceğin bozulma süreci: oksidasyona karşı koruyabilen bir antioksidan olan camosic asit içerir. Vücutlarımızda oksidasyon; sağlıklı hücrelere zarar veren hayli reaktif maddeler olan serbest radikalleri ortaya çıkaran prosestir. Serbest radi­kallerin yol açtığı kronik hasar, kanser, kalp hastalığı, maküler dejenerasyon ve erken yaşlanmanın temel nedenidir. Ayrıca serbest radikallerin normal yaşla ilişkili bellek problemlerinin ortaya çıkmasından (“anahtarları nereye koydum?” türünden) daha ciddi Alzheimer hastalığına kadar beyin dokusunun yavaş fakat sürekli yıkımı ile ilgili olduğuna inanılır.

Penn Eyaleti’nde yürütülen bir çalışmada biberiyenin hastalıklarla savaşma gücünün altı çizildi. Biberiye Çalışması olarak adlandırılan araştırma, kurutulmuş biberiye destekli bir diyetin güçlü kanserojenlerle beslenen fareleri kanser geliştirmekten koruyabildiğini buldu. Farelere göğüs kanser­ine neden olan ajanlar verilmişti Çalışma, biberiye ile besle­nen farelerde kanserojenlerin göğüs kanseri geliştirme olasılığının diğer farelere göre daha düşük olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, biberiyenin insanlar üzerinde de benzer etkilere sahip olabileceğini tahmin ediyorlar.

Biberiyenin beyin destekleyicisi olarak yaptığı ünün de bilimsel bir açıklaması olabilir. Biberiye, beyin tarafından üre­tilen asetilkolin adlı bir kimyasalın parçalanmasını önleyen acetylcholinestrase inhibitörleri adlı kimyasallar içerir. Asetil­kolin yetersizliği Alzheimer hastalığı ve diğer bellek prob­lemleri ile ilişkilendirilmektedir.

BİBERİYENİN FAYDALARI NELERDİR?

♦   Serbest radikallerin saldırılarına karşı korur.

♦   Göğüs kanseri riskini düşürebilir.

♦   Belleği korumaya yardım edebilir.

BİBERİYE NASIL KULLANILIR?

Pişirdiğiniz yemeklere bir dal taze biberiye katın.

Biberiye, hafızayı geliştirmek için kullanılan eski bir halk ilacıdır. Shakespeare, Hamlet’te “Bu Biberiye, bellek için; sana dua ediyorum sevgili, hatırla.” diye yazmıştır.

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş biberiye yaprakları kullanacaksanız ölçüsü; 1 su bardağı çay için iki çay kaşığı biberiye kullanabilirsiniz. Taze biberiye kullanacak iseniz; su bardağı için bir çay kaşığı biberiye yeterlidir.

Su kaynatılır ve bardağa konulu üzerine biberiye eklenir ve üzeri kapatılır. 10 dakika demlenir. Bir çay kaşığı bal ve iki damla limon ekleyerek içilir. Günlük yemeklerden sonra bir bardak içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir