BOY OTU (Çemen Otu) FAYDALARI ve KULLANIMI

çemen otunun faydaları

ÇEMEN OTU(Boy Otu) NEDİR ve NERELERDE KULLANILIR

Boy Otu(çemen otu) Nedir ?

Latince ismi TrigoneUafoenum-graecum,  diğer isimleri ise Çemen Otu-Ptitan-Poy Otu-Buy Otu’ dur.

Boy otu(Çemen Otu), 5000 yıldır kullanılan bir bitkidir. M.ö. 3700‘lü yıllarda Çin İmparatoru Shin-nong balgam söktürücü olarak bu şifalı bitkiyi kullanırdı.

Zamanla Çin’de başlayan bu yolculuk Hindistan, Arabistan ve İran üzerinden Mısır’a kadar uzanmış ve orada, M.ö. 1550 yılında Eber’in papirüslerinde “yanık yaralarında kullanılan tedavi edici bir bitki” olarak kaydedilip resmileştirilmiştir. Hipokrat, boy otunu Yunanlılara tanıttıktan sonra, Romalılar da bu otu kullanmaya başlamışlardır. Günümüzde Boy otu(Çemen Otu)‘nun bilinen bir diğer adı da “Yunan Yoncası” dır.

Sonraları Benedikt papazları boy otunu Alp Dağları’nın zor şartlarında yetiştirmeye çalışmışlardır. Tarımla yakından ilgilenen bir imparator olan Büyük Kari, çiftçilere bu otu da yetiştirmelerini tavsiye etmiştir.

Arap dünyasında günümüzde de kaynatılıp içilen boy otunun, kavrularak bir tür kahvesi de yapılmaktadır.

Bu zarif, bir yıllık bitkinin tipik 3 parçalı, biraz uzunca yonca yaprakları vardır. Ekimi, ilkbaharda yapılır. Nisandan temmuza kadar minik sarımsı beyaz çiçeklerle süslenir. Bitkiyi fideyken dikmek isteyenler, çiçeklendiğinde henüz sertleşmemiş kısımlarından koparıp dikebilirler. Ağustostan sonra, yarım metre kadar uzayan dallarının, 7-10 cm kalınlığında bezelyemsi kabuğu olur. Bu aşamada tohumları için toplanırlar. Kenarlı tohumları, bir çizgiyle ikiye bölünmüş gibi durur.

Tohumlarının toplanması sonbaharda olsa da ekimi, ilkbaharda yapılır. Hayvan yemi olarak da kullanılan Boy otu(Çemen Otu); her tür toprakta yetişebilir.

Boy Otu(Çemen Otu)Kullanılan Bitki Bölümleri:

 • Tohumları
 • Kurutulup öğütülmüş bitkisi

Boy Otu(Çemen Otu) Nelere İyi Gelir:

 • Bronşit vakalarında balgam söktürmeye yardımcı olduğundan, bu bitkinin çayını içen hastayı rahatlatır
 • Yüksek ateşin düşürülmesine yardımcı olur. Enfeksiyonlara iyi geldiğinden gargara olarak da kullanılabilir.
 • Soğuk olarak da içilebilen boy otu(çemen otu) çayı, iştahsızlık çeken çocuklarda, yetişkinlerde ve hastalarda kullanılabilir. Ayakları çok terleyen kişilerin boy otunu(çemen otu) süzmeden yapılacak çayla sık sık ayak banyosu yapmaları tavsiye edilir.
 • Ayrıca boy otu(çemen otu) çayı, vücudun direncini arttırır ve kanı temizler. Bu çayla beraber içindeki yapraklardan oluşacak bir sargı, deri tüberkülozunda ve Lupus eritentatozus’&z (bir kollajen doku hastalığı) destekleyici tedavi olarak kullanılabilir.
 • Tohumlarının enfeksiyonu engelleyici, yumuşatıcı ve emici bir özelliği vardır. Toz hâline getirilmiş tohumlar, sıcak suyla bulamaç hâline getirilip sargı şeklinde uygulanarak romatizma ağrılarında, nevraljide (sinir ağrısı); siyatikte ve vücut bezlerinin ödeminde faydalanılabilir. Tırnak enfeksiyonunda, kıl kökü iltihabında ve husye iltihabında da bu sargı, yumuşatıcı ve ağrı dindirici etki yapar. Bavyeralı bir rahip ve hidroterapist olan Kneipp, bu sargının sıcak olarak uygulandığında her türlü şişlik ve iltihaplı yarada bildiği tüm yollardan çok daha etkili olduğunu belirtmiştir.
 • Toz hâline getirilmiş tohumlar yenilirse, çocuklarda kemik erimesinde, kemik tümöründe ve kemik iliği iltihabında iyi sonuçlar alınır.
 • Saçları gürleştirici bir etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Deriyi yumuşattığı ve duru bir ten kazandırdığı için bayanlar tarafından gül yağı ile karıştırılarak güzellik kremi olarak kullanılır.
 • İyi bir afrodizyak olduğu da söylenir.
 • Emziren annelerde sütü arttırır. Çin’de menopozdaki kadınlara ateş basması ve depresyon için tavsiye edilmektedir. Bunun diğer bir sebebi de hem içindeki yüksek kalsiyum oram, hem de insanlardaki cinsiyet hormonlarına son derece benzeyen sterin saponin maddesinin bu otta bulunmasıdır.
 • Bu otu mutfağınızda bulundurmak için çok iyi bir sebebiniz daha var. öğütülmüş tohumların kuvvetli aromasından dolayı bulunduğu yere güve, tahta kurusu ve solucanlar yaklaşamaz.
çemen otunun faydaları
BOY OTU(ÇEMEN OTU)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir