ÇAM KABUĞU EKSTRESİNİN FAYDALARI

çam kabuğu faydaları

ÇAM KABUĞU EKSTRESİNİN FAYDALARI

Çam Kabuğu Ektresi Nedir

Çam kabuğu ekstresi flavonoidlerden bitkilerde bulunan 4000’den fazla maddenin yer aldığı bir aile yana zengin bir kaynaktır. Geleneksel iyileştiriciler çam kabuğu preparatlarını nezleden dolaşım problemlerine, romatizmal arterit ve kolit gibi iltihapsal hastalıklara kadar geniş çeşitlilikteki hastalıkların tedavisinde kullanmışlardır. Bugün çam kabuğu modern bilim adamları tarafından yeniden keşfediliyor, geleneksel bitki uzmanlarının yüzyıllardır bildiklerini yeniden doğruluyorlar: çam ağacı kabuğu güçlü bir ilaçtır.

Çam kabuğunun gücü, yüksek flavonoid içeriğine bağlıdır. Flavonoidler, kan damarlarının kas formunu düzenleyen bir kimyasal olan nitrik oksid kontrolüne yardım ederler. Eğer nitrik oksid düzeyleri çok yüksekse temel organlara kan akışı sekteye uğrayarak kalp krizi, felç ve iktidarsızlık gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Çam kabuğu doğal bir antiiltihapsaldır. İltihaplanma yaşlanmayla ilişkili -diş eti iltihabından mide bağırsak sistemi problemlerine ve kansere kadar- birçok farklı sağlık problemi ile ilgilidir. Yiyecekler ve tamamlayıcılar aracılığıyla vücutta flavonoidlerin yüksek düzeyini koruyarak iltihaplanma prosesine karşı koymak önemlidir.

Test tüpü çalışmalarında çam kabuğu güçlü bir immün destekleyici olarak gösterilmiştir. Araştırmacılar, patentli bir (Pycnogenol adlı) çam kabuğu ekstresini sağlıklı immün sistemini yıkabilecek iki hastalık olan HIV benzeri virüs ve alkolizm modelli farelerde test ettiler. Her iki deneyde, çam kabuğu ekstresi; immün sistemleri tehlikedeki farelerde, hastalıklarla savaşan T-hücrelerinin ve lenfositlerin aktivitesini geliştiren interleukin-2 üretimini artırarak immün fonksiyonlarını desteklemiştir. Sağlıklı farelerde, çam kabuğu ekstresi kanserle savaşan doğal öldürücü (NK) hücrelerin üretimini teşvik etmiştir.

Çam kabuğundaki flavonoidler vücutta C vitaminin aksiyonunu artırır. Bu yüzden her çam kabuğu tamamlayıcısı aldığınızda yalnızca fiavonoidlerin yararını elde etmiyorsunuz aynı zamanda C vitaminin pozitif etkisini de maksimuma çıkarıyorsunuz.

Çam kabuğu, beyin dahil vücudun her yerine kan akışını geliştirdiği için konsantrasyonu geliştirebilir ve dikkatliliği artırabilir. Yeni bir çalışma, atletlerin performansım bile geliştirebileceğini ileri sürer. Şikago’da, Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde araştırmacılar, çam kabuğu ekstresinin hem kadınlarda hem de erkeklerde egzersiz sırasında dayanıklılığı yüzde 21 ‘e kadar artırdığını rapor etmiştir.

Çam Kabuğu Ektresinin Faydaları Nelerdir

Kalp hastalığına ve felce karşı korur.

Bağışıklık sistemini güçlü tutar.

Arterit iltihaplanmasını iyileştirebilir.

Çam Ekstresi Nasıl Kullanılır

Günde bir tane 30 mg’lik kapsül alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir