GİNKGO BİLOBA FAYDALARI

Ginkgo Biloba nedir

GİNKGO BİLOBA FAYDALARI

Ginkgo Biloba Nedir

Beş bin yıldan fazla bir süredir Çinli bitki uzmanları bu antik ilacı, öksürük, astım ve alerjiye bağlı iltihaplanmalar için önermişlerdir. Her ne kadar ginkgo ağacı iki yüz milyon yıldan geriye gitse de bazıları dört bin yıl yaşar tıbbi değerini yeni yeni anlamaya başlıyoruz. Ginkgo dünyadaki en iyi araştırılmış bitkilerden biridir. Araştırmaların çoğu, ginkgonun bir numaralı reçete edilen ilaç olduğu yerler; Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde yapılmıştır. Ginkgo, bitkilerde bulunan kalp ve kanser hastalıkları ile erken yaşlanmaya karşı antioksidan maddeler olan flavonoidlerden yana zengindir. Ayrıca gingolid ve bilobalid bulunan terpenoidler adlı biyolojik olarak aktif maddeler içerir.

Ginkgo; vasküler sistem çeşitli organ sistemlerine kan ve oksijen götüren vücudun geniş kan damarları ağı üzerinde pozitif etki gösterir. Çam kabuğu ekstresine benzer şekilde ginkgo, diğer şeylerin yanı sıra kan damarlarının kas formunu kontrol eden ve vücutta üretilen bir serbest radikal olan nitrik oksidi düzenlemeye yardım eder. Çok fazla nitrik oksit dolaşımı güçleştirir. Ginkgo iyi bir nedenle bellek destekleyici olarak bilinir. Ginkgonun, belleği geliştirdiği ve bunaklık işaretlerini iyileştirdiği gösterilmiştir muhtemelen bunu beyne kan akışını artırarak sağlar.  New York Enstitüsünde, Alzheimer hastalığı ya da felcin neden olduğu dementia hastalarında test edildi. Araştırmada 327 hastaya 120 mg ginkgo ekstresi ya da plasebo günlük olarak verildi. Çalışmayı tamamlayan 137 hasta arasında ginkgo alanların yüzde 30’u, mantıklılık yeteneğini ve belleği ölçen testlerde plasebo alanlardan daha iyi sonuçlar gösterdiler. Her ne kadar araştırmacılar gingko etkisinin ılımlı olduğunu söyleseler de, az sayıda ilaç dementia üzerinde pozitif etki yaptığı için sonuçlar karşısında heyecanlanmışlardı. Yaşla ilgili problemler ortaya çıkmadan uzun süre önce ginkgo alarak hastalığı ilk planda önleyebilmek oldukça mümkündür.

Ginkgo, erkekler için seksüel canlandırıcı olarak da tanıtılır. Üroloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, 50 iktidarsız erkeğe 240 mg ginkgo eksteresi günlük olarak dokuz ay boyunca verildi. Bazı erkeklere ayrıca ereksiyonu destekleyen bir kas uyana olan papaverine adlı bir ilaç da enjekte edildi. Sekiz hafta içinde ginkgo tamamlayıcıları tek başına her iki gruptaki erkekte de ereksiyonu çok geliştirmiştir. Her ne kadar Viagra şimdi iktidarsızlık problemleri için seçilen ilaç olarak tanıtılsa da, birçok erkek özellikle bazı kalp ilaçlan alanlar için uygun değildir. Ginkgo eğer doktor gözetimi altında kullanılırsa bu kişiler için güvenli bir alternatif olabilir.

Ginkgo ayrıca damar tıkanıklıklarını önlemeye de yardımcı olabilir ve dolaşım bozukluğuna bağlı Flebit (damar iltihaplanması) ve dolaşım bozukluğunun neden olduğu diabetik periferal vaskülar hastalık gibi problemler için oldukça başarılı şekilde kullanılır. Avrupa’da ginkgo; tinnitus (kulaklarda çınlama), vertigo (baş dönmesi) ve duyma problemlerini tedavi etmek için kullanılmaktadır.

1988’de, Harvard Üniversitesinde kimya profesörü Dr. Elias J. Corey ginkgolide B adlı bir ginkgo maddesini sentezleyerek Birleşik Devletler’de bu bitkinin ticari olanaklarını artırdı. Diğer şeylerin arasında ginkgolide B, transplantasyonu yapılan organların reddini.önleme konusunda da araştırılmaktadır. Araştırmacılar, bir gün astım ve toksik şok sendromu için yeni ilaçlar yaratabileceğinden umutludur.

Ginkgo Biloba Faydaları Nelerdir

  • Tüm vücutta dolaşımı geliştirir.
  • Zihinsel fonksiyonları ve konsantre yeteneğini geliştirir.
  •  Alzheimer hastalığı semptomlarını iyileştirmede yararlı olabilir.
  • Hemoroidlerin tedavisinde başarıyla kullanılır.

Ginkgo Biloba Nasıl Kullanılır

Günde 2-3 kereye kadar 60 mg kapsül ya da tablet alın.

Ginkgo yaprağı ekstresi (yüzde 24 flavonoid ve yüzde 6 terpenoid ya da terpene) içeren standardize ürünler arayın.

Ginkgo Biloba nedir
Ginkgo Biloba

 

2 thoughts on “GİNKGO BİLOBA FAYDALARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir