GUARANA FAYDALARI

gauaran faydaları

GUARANA FAYDALARI

 

Guarana Nedir

Guarana içerisinde bol miktarda kafein içeren bir Güney Amerika bitkisidir. Olgunlaşmadan önceki görüntüsü kırmızı yemişin ortasında çekirdeğinin görünmesi nedeniyle şekli bir gözü andırır. Bu sebeple Mawe’ler guaranaya “ormanın gözü” derler. İçerisinde bol miktarda kafein içermesi sebebiyle ABD de atletler ve vücut geliştiriciler tarafından oldukça popüler hale gelmiş durumdadır. 500 mg guarana kapsülü yaklaşık 1 fincan kahve içerisindeki kafein miktarını içerir. Guarana kahveden 3 kat daha fazla kafein içerir.

İçerdiği yüksek düzeyde kafein nedeniyle dikkat artırıcı ve enerji verici özelliği bulunmaktadır. Metebolizmayı hızlandırması nedeniyle de diyet ile birlikte zayıflamaya yardımcı bir ürün olarak düşünülmektedir. Tabi ki zayıflamak için en iyi yok diyet ve egzersiz yapmaktır sadece bu tür bitkisel ürünlere güvenmek kesinlikle tek başına yeterli değildir. Guaranayı ek bir takviye gibi düşünmek gerekir.

Guarananın Faydaları Nelerdir

  • Vücuda enerji verir
  • Uyarıcı etkisi nedeniyle konsantrasyonu artırır
  • Vücut yorgunluğunun azaltılmasına yardım eder.
  • Yüksek miktarda kafein içermesi sebebiyle metebolizmayı hızlandırır ve zayıflamaya yardımcı olur.
  • Sınava çalışan öğrenciler için dikkat artırıcı özelliklerinden dolayı tavsiye edilir.
  • Sabah erken saatte alınan guarana enerjinizi artırır.
  • Uykuyu açar bu nedenle geç saatlerde kullanmak uykusuzluğa neden olabilir.

Guarana Nasıl Kullanılır

Günde iki kere sabah ve öğlen 500 mg alınır. Uykuya engel olacağından akşam saatlerinde alınmaması tavsiye edilir. Sınav çalışan öğrenciler uykularının kaçması için alabilirler.

Guarana’nın Zararları

Guarana yüksek düzeyde kafein içermesi sebebiyle damar sistemini daraltıcı etkisi nedeniyle kalp hastaları ve hamileler için tavsiye edilmez.

Sağlıklı kişiler için de çok fazla kullanılması tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

gauaran faydaları
guarana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir