NANE NEYE İYİ GELİR

nane ne işe yarar

Nanenin Faydaları

Nene Nedir

Yunan mitolojisine göre Irmak perisi Mintha ile Ölüler Ülkesinin tanrısı Hades arasında bir aşk yaşanır. Hades’in karısı Bereket tanrıçası Demeter, bunu öğrenince çok kızar ve Mintha’yı ayakları altında ezerek öldürür. Venüs’ün bahçesinde bu olayın gerçekleştiği yerde zarif, muhteşem kokulu bir bitki yeşerir, bu bitki nanedir. Mentha spicata, yani parlak yeşil yapraklarıyla nane, Romalılar zamanından beri sevilen bir bitkidir.

Ana yurdu Avrupa’dır. 60 cm kadar büyüyebilen ve kolay yayılan bu uzun ömürlü bitki, hazirandan itibaren pembe çiçekler açar. Muazzam kokusundan ötürü yabani olarak yetişmiş naneleri de rahatlıkla tanıyıp toplayabilirsiniz.

Nane fideleri, mayıs ayından itibaren bahçede, gölgeli bir yere dikilebilir. Besin değeri yüksek, nemli bir toprakta daha güzel gelişir. M. aquatica cinsi isminden de anlaşılacağı üzere su kenarını tercih eder. M. pulegium, M. diemerıica ve M. requienii cinsleri ise ovalarda ve yol kenarlarında yetişirler. Nane dikmeden önce, nereye dikeceğinize kesin karar vermelisiniz çünkü ne kadar derinden de toplasanız sürekli aynı yerde çıkmaya devam edecektir.

Eğer saksıda yetiştirmek istiyorsanız, kışın evde pencere kenarında tutmalısınız.

Hazirandan itibaren toplayabileceğiniz taze yapraklarını kuruttuktan sonra bir kavanoz içinde muhafaza edebilirsiniz.

Nanenin Kullanılan Kısımları

Yaprakları

Yağı

Nanenin Faydaları Nelerdir

Nane, sindirimi destekler ve iç organlar boyunca mideden, karaciğere, safra ve bağırsağa kadar giden uzun yoldaki bütün organların fonksiyonlarına etki eder. Aerophagie (hava yutma), mide krampları, karaciğer rahatsızlıkları, bağırsak parazitleri ve bağırsak enfeksiyonuna iyi gelir.

içindeki mentol antiseptik olup bakteri ve parazitlere etki eder. Deriye temas ettirildiğinde, o bölgeyi serinletir ve uyuşturur, hasta bölgedeki kan dolaşımını arttırır.

Nane çayı veya nane esansının içe çekilmesi, üst solunum yolları enfeksiyonunda ve bronşitte etkili olur. Yağı, ülsere ve iltihaplanmalara iyi gelir. Haricen kullanıldığında, lokal olarak ağrılara, baş ağrılarına ve nevraljik ağrılara fayda eder.

Nane, konsantrasyonu arttırır, kalp ve sinir sistemini uyarır. Bu uyarılma ancak yüksek dozlarda alındığında gerçekleşir, az miktarda kullanıldığında ise sakinleştirici ve acıları azaltıcı bir etkisi vardır.

Kramp çözücü ve ağrı kesici özellikleri sebebiyle tüm sinirsel rahatsızlıkları (örneğin sinirsel kalp çarpıntılarını) teskin eder. Ayrıca nane; kramplar, ağrılar ve sinirsel huzursuzluklarla gelen evham ve benzeri ruhi durumları, tamamen veya büyük ölçüde azaltır.

Göz rahatsızlıklarına yarpuz (yabani nane) iyi gelir.

Nane yapraklarının üzerine kaynar süt döküp içmek, emziren annelerin memesindeki sütün pıhtılaşmasına engel olur. Aynı zamanda yeşil naneyle daha acısız ve rahat bir adet dönemi geçirilebilir.

Ayrıca nane, kadın ve erkekte cinsel fonksiyonları düzenlemesi sebebiyle pek çok aşk iksirinde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir