PAPATYANIN FAYDALARI

papatya neye iyi gelir

PAPATYANIN FAYDALARI

Papatya Neye İyi Gelir

Kadınların sık sık baygınlık geçirdiği gizemli bir hastalığa yakalandığı günlerde genellikle kadın anksiyetisini iyileştirmek için bir fincan papatya çayı reçete edilirdi. Düz kas dokuları üzerinde sakinleştirici etkisi bilinen papatya hala gergin mideler, menstrüal kramplar ve sıklıkla stresle ilgili diğer yaygın problemler için popüler bir tedavidir. 1600’den beri Avrupalılar, papatyayı uykusuzluk, nevralji, sırt ağrısı ve romatizmal arterit için tedavi olarak kullanmışlardır. Bu bitkiyi ilk keşfedenler onlar değildi; antik Mısırlılar, papatyayı, bitkisel tedavi depolarına katmışlardı.

Papatya apigenin dahil, aksiyonları nonsteroid antiiltihapsaliara (NSAIDS) benzer doğal antiiltihapsaliar içerir. Doğal antispazmodik maddeler tahriş olmuş mideyi yatıştırabilir. Papatya ayrıca antibakteriyal ve antifugal kimyasallar da içerir. Papatya cilt için çok yatıştırıcıdır ve cilt kremleri ile temizleyicilerine katılır. Papatya kreminin harici kullanımı, cilt iltihaplanmaları ve güneş yanıkları için de iyidir. Özellikle hassas ciltli insanlar için iyidir. Sarışın saçlara altın ışıltılar vermek için papatya ekstresi şampuanlara eklenir. Bir fincan papatya çayı, uyku öncesinde mükemmel bir içecektir.

Papatyanın Faydaları Nelerdir

  • Sindirim için iyidir.
  • Vücutta gevşetici etkiye sahiptir.
  • Sırt ağrısını iyileştirir,
  • Cilt tahrişlerini yumuşatır.
  • Güneş yanıkları için iyidir.
  • Anksiyete azaltıcıdır
  • Sakinleştirici etkisi bulunmaktadır
  • Uyku sorunu çekenler için idealdir

Papatya Nasıl Kullanılır

1 Günde 3 kereye kadar alın.

10-20 damla ekstreyi suya katın günde üç kereye kadar için.

Günde bir fincan çayını için.

Gerek duyduğunuzda cilt tahrişlerinin üstüne eksterisini sürün. Hemoroitleri iyileştirmek için banyo suyuna birkaç damla papatya yağı ekleyin.

Papatyanın Zararları:

 Papatya, papatya ailesinin bir üyesidir ve bu ailenin diğer üyelerine alerjisi olanlar, ragvveed dahil, bu bitkiden uzak durmalıdırlar. Eğer emin değilseniz doktorunuza ya da alerji uzmanına danışın.

papatya neye iyi gelir
Papatyanın faydaları nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir