REZENE NEYE İYİ GELİR

rezenenin Faydaları

REZENENİN FAYDALARI

Rezene Nedir

Eski Yunanda rezeneye o kadar değer verilirdi ki, Ege Denizi’nde bir ada üzerinde bolca rezene yetiştiği için bu ada, Yunanca “Rezene Ovası” anlamına gelen “Marathokampos” adıyla anılırdı. Bu ilk doğal doping maddesini eski Yunan atletler, sağlık ve kuvvet verdiği için bol bol tüketirlerdi.

Bazı maraton koşucuları da bu sayede yarışı kazandıklarından, rezene Yunanca adını bu yarışa vermiştir. Yunanlılar bu mucize bitkinin yaprakları, sapları ve tohumlarından ayrıca görüş keskinliği sağlayan bir göz ilacı ve yılan ısırığına iyi gelen bir iksir de yapıp kullanırlardı.

Rezene bazen bir yıl içinde ölürken bazen de uzun yıllar dayanabilir. 1-2 m’ye kadar uzayabilir.

“Tohumluk rezene” denilen düz, mavimsi, çizgili sapı ve otsu, mavimsi-yeşil yaprakları olan türünden başka bir de “sebzelik rezene” cinsi de vardır. Rezenenin tohumunu seyrek aralıklarla ve karanlığı sevdiği için, tamamen toprak altında kalacak şekilde ekmelisiniz. Filizini de yine 40 cm arayla güneşli, geçirgen, humusu zengin bir toprağa dilemelisiniz. Temmuz-eylül ayları arasında olgunlaşan tohumları veya kurutulmak üzere yaprakları toplanır.

Rezenenin Kullanılan Kısımları

Tohumları

Yaprakları

Kökü

Soğanı

Rezenenin Faydaları Nelerdir

Ufak dozlarda kullanıldığında mide ve bağırsak mukozasının ve bronşların sekresyonunu arttırır. Böylece hazımsızlıkta, sindirim zayıflığında, gaz şikâyetlerinde ve öksürükte etkilidir. Rezene yağının suya katılmasıyla yapılan gargara boğaz enfeksiyonu, boğaz ağrısı ve ses kısıklığına iyi gelir. Ham tohumlarının çiğnenmesi de gripte şifa verir.

Rezene yağı kas gevşetici olarak, bakteri ve böceklere karşı ve romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Köklerinden yapılacak bir çayın kramp çözücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve idrar söktürücü etkisi vardır. Dolayısıyla romatizma, safra kesesi, böbrek ve idrar torbası rahatsızlıklarında ve böbrek rahatsızlığı sebebiyle oluşan bel ağrılarında faydası görülür.

Ayrıca rezene anne sütünü arttırmasıyla da bilinir. Yeni doğan bir bebeğin başlangıçta mide ve bağırsak fonksiyonları tam çalışmadığı durumlarda sulandırılmış rezene çayının faydası olur.

Şişmiş ve iltihaplanmış göğüslere rezene köklerinin pişirilip ılıkken uygulanması iyi gelir.

Egzama, nörodermit ve diğer deri hastalıklarında kullanılabilir. Yorgun ve tahriş olmuş gözlere yapılacak bir göz banyosu da çok faydalıdır.

Rezene çayının idrar söktürücü bir etkisi olduğu için, kum dökme ve idrara çıkma problemlerinde tavsiye edilir.

Kalp ağrılarında da tıbbi tedaviye destek olarak kullanılabilir.

rezenenin Faydaları
rezene neye iyi gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir