ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ EKTRESİ FAYDALARI

üzüm çekirdeği ektresinin faydaları

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ EKTRESİ YARARLARI

Üzüm Çekirdeği Ektresi Nedir

Üzüm çekirdeği ektresi içerisinde bulundurduğu antioksidan flavonoidler sayesinde damarlarda plak ve yağ çökeltilerinin oluşmasına neden olan LDL’nin oksidasyonunu engeller. Üzüm çekirdeği ekstresi c vitamininin aktivitesini artırmaya yardımcı olan içerikler barındırır. Kılcal damarların güçlenmesine yardımcı olarak kolayca hasar görmesini engeler. Bu etkileri sayesinde varis ve vücut morarmalarının oluşmasını engeller.

Yapılan araştımalar antioksidan içeren besinlerin kansere karşı korucu özellikleri olduğunu göstermiştir. Üzüm çekirdeği ekstresi de içerdiği bol miktarda antioksidan sayesinde kansere yol açan serbest radikallerin aktive olmasını engelleyerek kanser oluşumunu engellediği düşünülmektedir.

Üzüm çekirdeği ekstresinin aynı zamanda antienflamatuar özelliği sayesinde arterit ve diğer iltihapsal hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Üzüm çekirdeği ektresi c vitaminin aktive olmasına yardımcı olarak vücut direncinin artmasına yardımcı olur ve kış mevsiminde üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltıcı etki gösterebilir. Ayrıca c vitamini kolajenlerin yapısına katılan önemli bir vitamin olması nedeniyle kemiklerin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Kolajenler cildin temel yapısını oluşturur yaşlanma ile birlikte bu kolajenler azalmaya başlar bu durumda kırışıklıklara neden olmaktadır. Üzüm çekirdeği ektresi bu nedenle dolaylı yoldan yaşlanmaya karşı koruyucu özellikleri olduğu düşünülür.

Üzüm Çekirdeği Ektresinin Faydaları Nelerdir

  • Üzüm çekirdeği ektresi içerdiği antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucudur
  • C vitaminlerinin üretilmesine yardımcı olarak üst solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
  • Kolajenlerin üretilmesine yardımcı olarak yaşlanmayı geciktirir. Cilt kırışıklıklarına karşı koruyucudur.
  • Kılcal damarların güçlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle varis gibi damar rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.
  • Kalp ve damar sistemine olumlu katkıları vardır. Damar tıkanıklarına neden olan LDL oksidasyonunu engelleyerek kalp krizi riskini azaltabilir.

Üzüm Çekirdeği Ektresi Nasıl Kullanılır

Günde iki kere 100 mg tablet alınabilir. Yeşil çay ile birlikte kullanılması etkisini daha fazla artırabilir.

Çekirdekli kuru üzümleri çekirdekleri ile birlikte günde 1 avuç kadar tüketebilirsiniz.

üzüm çekirdeği ektresinin faydaları
uzum-cekirdegi-ektresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir