MAYDANOZLU ŞİFALI KARIŞIMLAR

frenk maydanozlu yemekler

Maydanoz Hangi Yemeklerde Kullanılır ?

Maydanoz Nedir ?

Maydanoz sevilerek tüketilen ve çoğunlukla süsleme amaçlı yemeklerin üzerine çiğ olarak serpilen bir baharattır diyebiliriz. Maydanoz yaprakları pişirildiğinde tüm aromalarını kaybettiklerinden hep çiğ olarak kullanılırlar. Sadece yağda şöyle bir çevrildiğinde veya çok az pişirildiklerinde tatlarını kaybetmezler. Maydanoz da daha önce değindiğimiz defne yaprağı gibi Fransızların “Garni Buketi ”nin bir parçasıdır.

Maydanoz meyveleri de çok aromatiktir ama mutfakta çok nadir kullanılırlar. Aslında sebzeler ve baklagillerle çok uyumludurlar, ayrıca kuvvetli bir idrar söktürücüdürler.

Maydanoznun Faydaları için ilgili makalemizi okuyun.

Maydanozlu Garni Buketi

2 sap kekik

2 sap mercanköşk

1 küçük demet maydanoz

1 defne yaprağı

Bu otları pamuklu bir iplikle bağlayarak demet yapın. Bu otları haşlama yemeklerinde, et yemeklerinde ve sos yapımında tencerenin içerisine ilave ederek yemeklere tat katmak için kullanabilirsiniz.

Maydanozlu Yeşillik Salatası

4 çorba kaşığı taze maydanoz

2 çorba kaşığı Frenk maydanozu

2 çorba kaşığı taze soğan

2 tatlı kaşığı tarhun otu

Bu otların hepsi tazeyken ince ince kıyılıp karıştırılmalı ve hemen kullanılmalıdır. Bu taze otları salata şeklinde tüketebileceğiniz gibi farklı tariflere de katabilirsiniz.

Maydanoz Sosu Tarifi

1 çorba kaşığı taze kıyılmış maydanoz

4 çorba kaşığı un

2 su bardağı süt

2 çorba kaşığı tereyağı

1 tutam tuz

1 tutam karabiber veya havlıcan

Önce unu tereyağında biraz kavurun, sonra ocaktan alın ve kenarda biraz sütle karıştırın. Geri kalan süte de tuz ve biber ekleyerek un tereyağ süt karışımının içine dökün. Tekrar ateşe koyup pişirin, son olarak maydanozu katın. Bu sos, balığın yanına çok yakışır.

Prostat Büyümesini Engelleyen Maydanoz Çayı Tarifi

1 tutam kurutulmuş maydanoz

nohut

Bir miktar nohudu suda haşlayın, sonra içinden nohutları çıkarın, aynı suya bu sefer kurutulmuş maydanozları koyun. Bir süre demlenmesini bekleyin ve süzün. Tedavi süresince, bu sudan tatlandırmadan günde üç fincan için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir