KUŞKONMAZ FAYDALARI

kuşkonmazın yararları

KUŞKONMAZIN YARARLARI

Kuşkonmaz Nedir

Asparagus Officinalis

Kuşkonmaz akdeniz bölgesinde yetiştirilen zambakgiller ailesinden silindir biçimde boyları 100 cm ye kadar uzayabilen, uç kısmında küçük tomurcukları bulunan bir bitkidir. Bu bitkinin taze yeşil kısımları zeytin yağlı yemek olarak, haşlanarak ya da ızgarada pişirilerek tüketilir. Taze yeşil sürgüleri dışında beyazlaşmayan başlayan kısımları odunsudur. Kuşkonmaz yetiştirildiği toprak olarak oldukça hızlı adapte olur. Kumlu topraklarda ya da killi topraklarda da yetiştirilebilir. İklimsel açıdan uyum kabiliyeti de iyidir soğuklara ve sıcaklara oldukça iyi adapte olur. Ancak hasat zamanında çok fazla yağış sevmez.

Eğe bölgesi ve Akdeniz bölgesinde tüketilse de ülkemizde çok fazla tüketilen bir sebze değildir. Pazarlarda bulmak pek mümkün olmasa da bazı büyük marketlerde bulunabilmektedir.

Kuşkonmaz eski toplumlarda afrodizyak olarak görülmüştür. Bu görüşün doğruluğunun günümüzdeki araştırmalarda da çok da uzak bir fikir olamadığı gösterilmiştir. Kuşkonmazın hormon üretimini artıran steroidal glycosides içerdiği aktarılmıştır. Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde gerekli olan folik asit açısından da oldukça zengindir.

Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir

  • Hormon üretimini artırır.
  • Vücuttaki fazla su ve tuzun atılımına yardımcı olur.
  • İçinde bol miktarda bulundurduğu folik asit sayesinde kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırarak kansızlığa iyi gelir.
  • Anti-inflamatuvar özelliğinden dolayı romatizmal ağrıları hafifletir ve eklem bölgelerindeki şişliği azaltır.
  • Bağırsaklardaki zararlı bakterileri azaltıp faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlayarak bağırsak sistemini güçlendirir.

Kuşkonmaz Nasıl Kullanılır

Taze sürgüleri zeytin yağlı yemeklerde kullanılır. Ayrıca haşlanarak ya da ızgarada pişirilerek tüketilebilir.

Özellikle yaz aylarında ızgara etinin yanında biraz zeytinyağı gezdirilerek ızgarada birkaç dakika pişirilirse oldukça lezzetli olur.

Bitkisel ürünler satan yerlerden toz olarak satılan ürünlerden temin ederek bu tozu meyve suyuna günde bir çay kaşığı ilave ederek tüketebilirsiniz.

Kuşkonmazın Zararları

Böbrek iltihabı olan hastaların kuşkonmazın idrar üretimini artırmasından dolayı tüketmemeleri gerekir.

kuşkonmazın yararları
kuşkonmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir