SOYA FASULYESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

soya fasulyesi ne işe yarar

SOYA FASULYESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Glycine Max

SOYA FASULYESİ NEDİR?

Soya fasulyesi; glycine cinsine aittir ve yonca, bezelye alfalfa ile akraba bir baklagildir. Çin’de “kemiksiz et” olarak bilinen soya fasulyesi yüksek kaliteli, düşük maliyetli et yerine bin­lerce yıldır kullanılan bir üründür. Soya fasulyesinden, tofu adlı bir fasulye peyniri ve soya sütü yapılabilir, yüksek pro­teinli toz olarak kurutulabilir ya da vejeteryan burgerlere dönüştürülebilir. Her ne kadar soya fasulyesi Asya’da diyetsel bir ürünse de, Mucize Bitkiler 1992’de ilk yayınlandığında çoğu Amerikalı soya fasulyesini egzotik bir sağlık yiyeceği olarak algıladı. Bununla birlikte Amerikalılar bugün çok fazla soya tüketmektedirler. Bazıları diyetlerine katmıştır bir kısmı da soya ekstresi tamamlayıcısı ya da soya içecekleri alır. Soya fasulyesi tüketimindeki patlama, soyanın gerçek bir mucize ilaç olduğunu ileri süren son bilimsel çalışmalara bağlıdır. Yalnızca kansere ve kalp hastalığına karşı korumaz menopoz semptomlarını bile kontrole yardım edebilir.

Sayısız çalışma, soya proteininin yüksek kolesterolü düşürebildiğini göstermiştir. Günlük olarak 50 gram soya pro­teini total kolesterolü yaklaşık yüzde 12 düşürebilir ve kötü LDL kolestorolü yaklaşık yüzde 11 azaltabilir.

Daha önemlisi, soya fasulyesinin-kanser riskini özellikle hormonlara bağımlı kanserleri düşürür görünmesidir. Soya fasulyesinin yüksek oranda tüketildiği ülkelerde göğüs ve prostat kanserinden ölme oranı Birleşik Devletier’dekinden belirgin şekilde düşüktür. Soya fasulyesi, test tüpünde ve hay­vanlar üzerinde yapılan çalışmalarda prostat kanseri ve göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini bloke ettiği gösterilmiş olan çeşitli önemli kanserle savaşan maddeleri, -genistein ve daidzein dahil- içerir. Soya fasulyesi ayrıca vücutta kanser tümörlerinin büyümesini uyarabilen daha güçlü östrojenlerin aksiyonunu bloke eden fitoöstrojenler adlı hormon benzeri maddeler içerir. Ek olarak soya fasulyesi her ikisi de kanserle savaşan maddeler olan fıtik asit ile protease inhibitörlerinin mükemmel bir kaynağıdır.

Soyadaki fitoöstrojenler, menopoz semptomlarını azalt­maya yardım eder görünmektedir. Gerçekte, kadınların gün­de ortalama elli gram soya tükettiği Japonya’da, sıcak basmalarına dair bir sözcük bulunmamaktadır ve Japon ka­dınlar Batılı kadınlar kadar çok menopoz rahatsızlığı çekiyor görünmüyorlar. Gönüllü olarak sentetik hormon replasman terapisi alan birçok Amerikalı kadın, östrojen alternatifi ola­rak soya ürünlerine dönmüştür. Bu ürünler soya ekstresi, soya isolate ya da soya isoflavonları adıyla satılır. Bazı çalış­malar, soyanın osteoporosise yol açabilecek menopoz sonrası kemik kaybını azaltmaya yardım edebilecek şekilde kalsiyumun vücutta tutulmasını sağlayabileceğini ileri sürmektedir.

Günlük olarak soya yiyecekleri yemeye ve soya iso- flavone tamamlayıcısı almaya dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Öğle yemeğinde ızgara tofu ve sebze yemek ya da öğleden sonra bir fincan vanilyalı soya sütü içmek hoşuma gider. Eğer düzenli olarak soya yemiyorsanız yeni soya tamamlayıcıları ve içecekleri soyanın yararlarını sağla­mayı kolaylaştırmaktadır. Kahvaltı için bir kaşık soya tozunu, bir fincan yağsız soya sütünü ve üç buz küpünü blendıra katıp soya mucizesi içeceği hazırlarım. Çikolata ya da vanilya tadındakiler favorilerimdir.

SOYA FASULYESİNİN FAYDALARI

♦   Mükemmel bir düşük yağlı protein kaynağıdır.

♦   Kolesterolü düşürür.

♦   Kanser riskini azaltır.

♦   Menopoz semptomlarını rahatlatır.

SOYA FASULYESİ NASIL KULLANILIR?

Günlük olarak bir kaşık vanilya ya da çikolata tatlı soya tozu (yağsız) ile bir fincan soya sütünü için ya da soya isoflavon tabletlerini günde iki kez alın. Genistein ve daidzein içeren soya konsantreli tamamlayıcıları almaya dikkat edin. Normal doz, diğer isoflavonlarla birlikte 10 mg. genistein ve daid- zeindir. Taze soya fasulyesi buharda pişirilip taze sebze olarak yenebilir. Soya fasulyesi kabuklarıyla birlikte pişirildiğinde oldukça lezzetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir